Každý desátý Čech trpí nechtěným únikem moči. O problému se stále málo mluví, myslí si čtyřicet procent pacientů
21. června 2023·Jan Civín

Každý desátý Čech trpí nechtěným únikem moči. O problému se stále málo mluví, myslí si čtyřicet procent pacientů

Průzkum

V České republice trápí nechtěný únik moči neboli inkontinence přibližně sedm až deset procent populace. Celosvětově je to více než 400 milionů lidí. Přestože existují různé možnosti řešení, je inkontinence stále vnímána jako velké tabu. Každoročně se proto koná Světový týden kontinence (World Continence Week), který se snaží přitáhnout k této problematice pozornost a pomoci tak odstranit stigma spojené s touto obtíží.

Inkontinence je problém, který podle sdružení Incoforum trápí v Česku 7 až 10 procent populace. Počet pacientů s touto zdravotní obtíží je tak velmi blízký třeba počtu diabetiků, jichž je kolem 1,1 milionu. Globální statistiky podle Světové federace pro inkontinenci a pánevní problémy (WFIPP) uvádějí více než 400 milionů lidí potýkajících se s inkontinencí, přičemž obtíže se týkají každé třetí ženy a každého desátého muže.

Problémy s nechtěným únikem moči mají významné dopady na kvalitu života pacientů. Velká část případů je přitom řešitelná, je ovšem nutné vyhledat odbornou pomoc. Zajít k lékaři nebo o problému začít hovořit se ovšem pacienti mnohdy zdráhají. Potvrzuje to například celoevropský průzkum, který v roce 2019 realizovala skupina HARTMANN na inkontinentních pacientech nad 45 let.

„Negativní dopady na život uvedlo šedesát osm procent respondentů. Co je ale důležitější, mnoho z pacientů si při prvních projevech nechtěného úniku moči nechtělo problém vůbec připustit. Více než polovina – padesát dva procent – se domnívala, že se jedná jen o dočasnou obtíž, která zase zmizí. Sedmdesát procent respondentů se pak domnívalo, že si s inkontinencí poradí samo,“ shrnuje Jana Hraběová, Senior Brand Manager pro divizi inkontinence ve společnosti HARTMANN – RICO.

Stejný průzkum pak potvrdil i obavy o nechtěném úniku moči vůbec mluvit. Jako společenské tabu téma inkontinence vnímalo 52 procent respondentů napříč Evropou. Dvě třetiny z nich o problému nikdy nehovořily se svými přáteli, více než polovina (53 procent) se svou rodinou, a 43 procent dokonce ani s partnerem.

Na druhou stranu 6 z 10 dotázaných uvádělo, že by si přálo, aby byla společnost tématu inkontinence otevřenější. Podle 71 procent pacientů je potřeba, aby se o problému více mluvilo. „Tím, jak se o inkontinenci hovoří, se pak zabýval i průzkum z jara letošního roku. Pacientů s lehkou inkontinencí nad pětačtyřicet let jsme se ptali, jak se v Česku o problému informuje. Čtyři z deseti uváděli, že příliš málo,“ dodává Jana Hraběová.

Odstranit tabu pomáhá Světový týden kontinence

Přitáhnout pozornost k problematice inkontinence a odstranit stigma spojené s touto obtíží každoročně pomáhá Světový týden kontinence (World Continence Week). Letošní ročník běží od pondělí 19. června. V Česku je s akcí již pojedenácté spojen spolek Incoforum, globálně jej zaštiťuje WFIPP.

Akce slouží k informování veřejnosti o prevenci, diagnostice a léčbě inkontinence. Zdravotníci, organizace a jednotlivci se spojují, aby vzdělávali a podporovali ty, kteří nechtěným únikem moči trpí. Světový týden kontinence nám tak připomíná, že nejsme sami a že můžeme společně najít řešení a zlepšit kvalitu života těch, kteří s touto obtíží bojují.

 

O společnosti HARTMANN – RICO

Společnost HARTMANN – RICO a.s. patří mezi nejvýznamnější výrobce a distributory zdravotnických prostředků a hygienických výrobků v České republice. Vznikla v roce 1991 vstupem společnosti PAUL HARTMANN AG do tehdejšího státního podniku Rico ve Veverské Bítýšce. Společnost je součástí mezinárodní skupiny HARTMANN se sídlem v německém Heidenheimu.

Více naleznete na webu hartmann.info.

 

Kontakt pro média
Jan Civín

tiskový mluvčí HARTMANN – RICO a.s.

e-mail: jan.civin@hartmann.info